Znając już podstawy pozycjonowania, z pewnością orientujesz się, że pół roku nie jest okresem wystarczającym, aby witryna znalazła się na pierwszej stronie w wynikach wyszukiwania pod konkurencyjne frazy. Przyjmuje się, że 6 miesięcy to okres, po którym do TOP 10 w wynikach wyszukiwania wchodzą frazy łatwe, czyli frazy cieszące się mniejszą popularnością.
Natomiast po 9 miesiącach intensywnie prowadzonych działań on- i off-site SEO swojej strony na pierwszej stronie wyników wyszukiwania możesz szukać jej pod frazy średnio trudne. Natomiast frazy trudne, czyli takie, pod które wyświetlać w wynikach wyszukiwania chce się nawet cała Twoja branża, potrzebują więcej czasu. Przyjmuje się, że aby trudne frazy pojawiły się nie tylko na wysokich, ale przede wszystkim stabilnych pozycjach potrzeba od 9 do 12 miesięcy. W przypadku fraz najtrudniejszych, tych najbardziej ogólnych i najpopularniejszych nawet rok nie zawsze wystarczy do zdobycia wymarzonych pozycji.
Jeśli Twoja strona nie osiąga zadowalającej Cię pozycji, ale generuje ruch i konwersje, to nie porzucaj działań SEO. Być może branża, w której działasz, jest bardziej wymagająca, a konkurenci nie śpią i już od dłuższego czasu inwestują w pozycjonowanie. Oczywiście, jeśli przez 6 miesięcy nie zauważyłeś żadnych zmian, nie tylko pozycji, ale także ruchu na stronie lub konwersji, musisz dokładniej prześledzić działania, które zostały przez ten czas wykonane i sprawdzić, czy na pewno Twój specjalista odpowiednio zajmuje się stroną.
Czas oczekiwania na efekty pozycjonowania wydłuży się również w sytuacji, gdy, zgłaszając się do agencji SEO lub rozpoczynając samodzielne próby pozycjonowania, wcześniej otrzymałeś karę od Google. Pierwszym krokiem będzie praca nad usunięciem nałożonej kary. Dopiero pozbycie się kary umożliwi rozpoczęcie działań mających na celu odbudowanie zaufania Google.
Po upływie roku warto przeanalizować i ocenić efekty pozycjonowania. Jednak w przypadku niektórych, bardziej konkurencyjnych branż – jak np. sklepy odzieżowe, kosmetyki, obuwie – satysfakcjonujące rezultaty działań SEO mogą pojawić się po jeszcze dłuższym czasie.

Co, jeśli już mamy wyniki?

Jeśli już uda Ci się zdobyć wymarzoną pozycję w wynikach wyszukiwania, nie rezygnuj z dalszych prac pozycjonerskich. Google wciąż udoskonala swoje algorytmy odpowiadające za ocenę stron internetowych i ich indeksację. Zaprzestając pozycjonowania, być może skarzesz się na powrót do dawnej lokaty w rankingu, a ona Cię przecież nie zadowalała.
Trudno jest także jednoznacznie określić, ile trwa pozycjonowanie strony, która już uprzednio została wypozycjonowana, a następnie zrezygnowano z działań SEO. W Twoim przypadku może okazać się, że ponowne przeprowadzenie optymalizacji i pozycjonowania pochłonie tyle samo, a nawet więcej czasu, niż poświęciłeś na to za pierwszym razem. Pomyśl także o kosztach, które będą związane ze wznowieniem działań SEO.

Pozycjonowanie strony to czasem kluczowy element biznesu prowadzonego online. Im częściej strona pojawia się w wynikach wyszukiwania, tym łatwiej jest osiągnąć większe przychody. Dlatego coraz więcej właścicieli stron internetowych zaczyna korzystać z usług agencji SEO, które mają za zadanie optymalizować ich witryny i poprawiać ich pozycję w wynikach Google. Tylko kiedy można spodziewać się pierwszych efektów działań agencji?

Pozycjonowanie to wiele czynników – nie tylko praca agencji

Na wstępie trzeba zrozumieć, że pozycja strony nie zależy tylko od wysiłków i umiejętności pracowników agencji SEO. Nawet najlepsi pozycjonerzy nie znają wszystkich czynników oraz parametrów algorytmu Google, czyli najpopularniejszej, największej wyszukiwarki internetowej.

Co więcej, algorytm ten zmienia się co jakiś czas, wraz z aktualizacjami wypuszczanymi przez Google. To czasem powoduje, że cała opracowana przez agencję strategia pozycjonowania musi zostać udoskonalona lub zmieniona. Zanim zadasz pytanie, kiedy pierwsze efekty pozycjonowania strony będą widoczne dla ciebie, poznaj czynniki, które mają wpływ na ten okres.

Sprawdź ciekawą ofertę na:

Początkowa widoczność strony

Chodzi o punkt wyjściowy dla agencji, z którego zaczynają swoją pracę. Każda domena ma jakąś historię – profil linkowy, stworzone treści. Każda strona ma także określoną widoczność w Google. Wbrew pozorom, jeśli pozycja twojej witryny jest słaba, to pierwsze efekty pozycjonowania na mniej popularne słowa kluczowe mogą pojawić się bardzo szybko – nawet po miesiącu.

Konkurencja i ich pozycja

Pod tym kryje się konkurencja w postaci rywali biznesowych, np. sklepu internetowego sprzedającego podobne towary. Dotyczy to jednak także konkurencyjności słów kluczowych ważnych dla naszej strony. Jeżeli zależy nam na popularnych, często wykorzystywanych słowach kluczowych, ciężko będzie uzyskać wysokie pozycje dla nich. Oczywiście mogą one być bardziej wartościowe, natomiast na pierwsze efekty trzeba będzie poczekać dłużej w przypadku większej konkurencji – od 6 do 12 miesięcy.

Budżet przeznaczony na pozycjonowanie

Efekty kosztują. Wysokość budżetu przeznaczonego na pozycjonowanie strony ma ogromne znaczenie na to, jak szybko pojawią się pierwsze efekty działań. Koszt optymalizacji strony pod kątem technicznym może być jednorazowym, wysokim wydatkiem. Jednakże treść oraz pozyskiwanie linków to ciągły proces, który jest kluczowy dla uzyskania i utrzymania wysokich pozycji w Google. To oznacza regularne wydatki – im wyższe, tym większe efekty. Wyższe nakłady finansowe pozwalają na bardziej jakościowe i regularne treści, a także linki z lepszych źródeł.

Strategia pozycjonowania i zamierzone cele

Jednym z ważniejszych czynników jest sama strategia – zarówno klienta, jak i agencji SEO. Dla niektórych stron cennym efektem będzie sama wysoka pozycja w Google. Taki cel jest osiągnąć stosunkowo łatwo (oczywiście w zależności od konkurencyjności słów kluczowych), w niedługim czasie. Natomiast większość biznesów online dąży do utrzymania wysokiego ruchu na stronie lub osiągnięcia wysokiego współczynnika konwersji, czyli sprzedaży oferowanego produktu. Taka strategia wymaga dużo więcej czasu – efektów można się spodziewać po co najmniej pół roku, w zależności od pozostałych czynników.

Czy da się szybciej?

Dla niektórych informacja, że pierwsze efekty pozycjonowania będą widoczne za 6 miesięcy, mogą być szokiem. Czy istnieje droga na skróty, szybszy sposób? Można osiągnąć wyższe pozycje w Google w krótkim czasie, ale wiąże się to z kilkoma kwestiami: nieetycznymi działaniami agencji, nałożeniem filtru od Google czy też szybkim spadkiem i brakiem realnych efektów. Niestety pozycjonowanie to długotrwały proces, w którym liczy się praca, strategia i cierpliwość.